Як пересуватися Одесою і корисні транспортні лайфхаки

10:25  |  07.05.2025
Одеський транспорт

Багато туристів, відвідуючи Одесу, часто губляться у міському транспорті і думають, що простіше користуватись таксі. Адже метро в Одесі немає, а розібратись у численних маршрутках, автобусах, тролейбусах та трамваях виглядає доволі непростою справою, та і, мовляв нічого цікавого і корисного у них немає. Але насправді є дещо, що варто знати і запам’ятати, і тоді все буде виглядати вже не так незрозуміло.

Найбільш дивний трамвайний маршрут Одеси

Довжина трамвайного маршруту №20 становить 7,4 км. З ранку до ночі кожні 25-30 хвилин між Херсонським сквером та Хаджибейським лиманом курсують два вагони, які розпочинають свою роботу о 5:30 та закінчують близько 22:00.  

Свій маршрут 20 починає з Херсонського скверу і буквально відразу ж йде під Глухою Міст під Пересипом. Як тільки трамвай перетинає Пересип, ми потрапляємо в промзону, в якій правда зустрічаються коні і кози, що пасуться на коліях (одна з причин, чому по всьому маршруту обмеження швидкості). Як тільки трамвай повертає на Хаджибейську дорогу – ми потрапляємо в чагарники очерету, які й становлять більшу частину маршруту.

На маршруті можна побачити архітектуру трамвайних зупинок бельгійського акціонерного товариства. Подібні трамвайні зупинки створювалися під час 1910-1915 років. Зупинкові комплекси понад рік тому включили до списку об’єктів культурної спадщини.

Один із таких зупинкових павільйонів на 20-му маршруті називається «Дзеркальним». Павільйон був поставлений перпендикулярно до рейок, а щоб пасажири бачили трамвай, що приходить, навпроти зупинки висіло велике дзеркало. Його, звісно, ​​давно вже немає, а самі зупинки у зруйнованому стані. Маршрут славиться складним сплетенням трамвайних колій. Сплетіння колій має на увазі рейки, що лежать поруч, що дозволяє не використовувати «стрілки». Окрім Одеси, таке є ще у Празі, а донедавна було і у Львові.

Також цікавий «глухий міст», створений під залізничним насипом спеціально для «очеретового трамваю». Тут починається індустріальна частина міста, туристи побачать лакофарбову фабрику, побудовану 1856 року, Біостимулятор. Звісно, красоти сумнівні, але подивитись все ж цікаво. Через особливості ландшафту під час сильних дощів частина шляхів підтоплюється. У такі дні замість трамваю маршрутом пускають автобус.

Трамвай-п’ятірочка

Цей трамвай іде від автовокзала до Аркадії. Плюс його в тому, що за єдиний тариф ви можете доїхати до багатьох точок Одеси і не треба буде нікуди пересідати. Дивіться самі: театр Музичної комедії, інститут імені Філатова, Одеська кіностудія, численні санаторії вздовж моря і Французького бульвару. І, звісно, сама Аркадія, з її торгівельними точками, розважальними майданчиками, закладами харчування і звісно ж, пляжами.

В різні роки неодноразово намагались скоротити маршрут трамвая чи взагалі скасувати його, забудувавши частину колій. Доречі, тіснота призводить до того, що іноді деякі несвідомі водії паркують свої авто прямо на трамвайних рейках, і тоді доводиться чекати, поки водій не прийде і не прибере автомобіль, щоб трамвай проїхав. Тим не менш, одесити завжди стоять горою за маршрут №5 і мабуть, його не скасують ніколи.

Маршрутки і автобуси

Загалом, знайти потрібний вам маршрут не складає великих зусиль, тим більше на кожній зупинці є перелік автобусів, які тут зупиняються. Краще запам’ятайте наступні прості правила, які допоможуть вам почувати себе в громадському транспорті Одеси більш звично.

Насамперед, знайте що в Одесі оплата при виході, а не при вході. Тому не гарячкуйте, не метушіться, а спокійно їдьте до наміченого місця, і там вже заплатите при виході водію чи кондуктору, дивлячись від наявності останнього. Гроші, доречі, можна і передати, але через сидячих. Чому? В Одесі так прийнято і не сперечайтеся.

А от звідки взялась традиція платити при виході, ми легко розкажемо. Проїзд в Одесі відрізнявся по різним зонам, і тому проїхавши кілкьа зон, треба було більше платити. Так і прижилась традиція платити по ітогам поїздки, яка непогано почуває себе і сьогодні, навіть там де білет коштує одну і ту ж суму. Доречі, особливих правил у громадському транспорті Одеси немає, анекдоти, приміром, тут розповідати не треба. А от в Києві є деякі чудернацькі вимоги, почитати можете тут.

Як зекономити

Загалом, думаємо, ми нікого не здивуємо тим, що електротранспорт в Одесі дешевший. Маршрутки і автобуси зазвичай є більш дорогим транспортом у будь-якому місті, і перлина Чорного моря в цьому плані аж ніяк не є виключенням. Але навіть у відносно дешевому трамваї і тролейбусі теж можна зекономити, і зараз ми розкажемо як.

Платити можна кондуктору чи водію. а можна заплатити через Приват-24 по QR-коду. Так ось, якщо платитимете через смартфон, то проъзд виходить на гривню дешевше. Звісно, це небагато, але чому б і ні, враховуючи що без смартфонів зараз уявити себе абсолютно неможливо?

Подпишитесь на Телеграм Моя Одесса telegram ico!

Нажмите , чтобы читать в Фейсбуке!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: