Cтатьи

Злодії та Одеса до 1917 року

В художній літературі Одеса традиційно зображується як кримінальне місто. Цей міф сформувався завдяки творчості низки письменників, в першу чергу, І. Бабеля та його «Одеських оповідань». Всі ці славнозвісні хлопці типу Мішки Япончика з’явились в місті…

Арештантські роти і Одеса

Праця в’язнів та арештантів (так само як і військовослужбовців) на розбудові Одеси використовувалася ще з другої половини 1790-х років. Проте із заснуванням одеської арештантської роти цивільного відомства в історії використання підневільної праці на будівництві міста…

Одеська Гуморина

Одеська Гуморина — щорічне традиційне свято гумору та сміху в Одесі. Вперше Гуморина пройшла в 1973 році. Її засновниками вважають авторський колектив одеської команди КВВ «Ділові люди». Однак, дуже скоро захід заборонила радянска влада і…

Цікавинки з історії вулиці Пастера в Одесі

Вулиця Пастера (колишня Херсонська) простяглася від Старопортофранківської до Преображенської. Що примітно: ця вулиця майже 100 років не перейменовувалась, а це велика рідкість для Одеси. Вулиця вчених та турецька таможня Вулиця Пастера — одна із найстаріших…

Пантелеймонівська вулиця Одеси

На одній тільки вулиці, як у якомусь містечку, були представлені церква, поліція, армія, охорона здоров’я, культура, побутове обслуговування та народна освіта. Але жодному, навіть самому заштатному містечку, не обійтися без бізнесу — і він тут…

Українські патріоти в Одесі у 1917 році

Останнім часом все більш актуальним стає дослідження регіонального виміру Української національно-демократичної революції 1917-1921 років,всеукраїнський характер якої неможливо уявити без революційних подій у всіх куточках України. Заразом це спростовує міфи про Одесу — як російське місто,…

Одесит - перший мер Тель-Авіва

Ізраіль зараз у заголовках усіх новин, хоча, те що там відбувається — лише бліда тінь того, що переживає наша країна та Одеса зокрема чи не щодня. І Одеса була одним з тих міст, які серйозно…

Якою була б Одеса, якби не повномасштабне вторгнення

Мало хто буде сперечатись з тим, що Одеса потребує термінових змін. Однак, повномасштабне вторгнення росіян було абсолютно шокуючим не тільки для містян, так і для влади. Всі містобудівні програми довелось призупинити. Але що могло бути…

будинок Сігала в Одесі

Одразу попередимо — мова не йде про будинок колись популярного американського актора, а нині путінського улюбленця Стівена Сігала. Наш, одеський Сігал жив набагато раніше і був куди більш благочесною людиною (хоч і грошей теж не…

Ніжинська вулиця Одеси

Ще в першій третині ХІХ століття зі старовинного, мальовничого та зеленого українського містечка Ніжин до Одеси перебралося багато тамтешніх, як їх іменували, ніжинських греків. А оскільки на новому місці якось спокійніше жити пліч-о-пліч зі своїми,…

армійська газета Одещини

Армія відігравала надзвичайно важливе значення у житті такої надмілітаризованої країни, як Радянський Союз, а преса була складовою частиною військової пропаганди. Окрім інформаційної функції радянська військова преса несла ще й ідеологічну. Не була виключенням і газета…

Січові стрільці в Одесі

Відповідно міжнародного договору між УНР та державами Центрального блоку у 1918 році в Наддніпрянську Україну ввійшли німецькі та австро-угорські війська. Австро-угорське керівництво вирішило мати свій вплив на Україну, пославши сюди Українських Січових Стрільців та призначивши…

Всеволод Голубович в Одесі

В. Голубович — другий прем’єр-міністр УНР — як політик про­ходив становлення, у тому числі, в Одесі. У причорноморському місті він був лідером місцевого осередку УПСР, представляв місце­вий партійний осередок на загальноукраїнських та регіональнихфорумах, обирався до…

Чому перейменували вулицю Плієва в Одесі

Ця вулиця змінювала свою назву двічі. Нещодавно її перейменували на Бродську, хоча і досі незрозуміло, коли назву змінять по факту. А ми згадаємо, на честь кого її називали раніше, а саме на роль чекіста-підпільника та…

Як українська "Просвіта" протистояла одеським чекістам

Протягом 1917-1920 років Україна перебувала в умовах військового стану, спричиненого бажанням різних політичних сил захопити контроль над її територією. Утвердження влади більшовиків супроводжувалось використанням всього арсеналу засобів боротьби. Чільне місце серед них займав «червоний терор»….

Евакуація цінностей з Одеси у 1941 році

Протягом боїв літа 1941 року Одеса успішно відбивала наступ румунських та німецьких військ. Однак ситуація на фронті складалася не надто добре, і вирішено було війська одеського оборонного району перекинути у Крим, на допомогу Севастополю. Заразом…

Перші автомобілі Одеси

Безліч автомобілів на дорогах Одеси вже нікого не дивує. Виходячи з дому, всі розраховують свій шлях з огляду на багатокілометрові пробки. Адже ще століття тому тут їздили лише коляски, запряжені кіньми, а перший привезений автомобіль…

Володимир Антонович та Одеса

Цей великий вчений став одним з корифеїв вітчизняної історичної науки. Багато хто знає про його навчання в київському університеті та участь у гуртку «хлопоманів». Але зазвичай забувають про те, що з Одесою у Антоновича зв’язки…

Цікаві факти про Рішельєвський ліцей

Усі чули про Царськосельський ліцей, де Пушкін читав свої перші вірші Державіну. А ліцей Рішельєвський, створений за образом і подібністю Царськосельського, існує в Одесі і сьогодні. Розповідаємо історію одного із найзнаменитіших навчальних закладів всієї Російської імперії, в якому Пушкін,…

Хто годував Одесу

В будь-якому великому місті України зараз є більш-менш потужні представники харчової промисловості. Адже прогодувати сучаний мегаполіс виключно привозними продуктами неможливо, або нерентабельно. Але як все було за часів заснування нашого міста? Формування підприємницької спільноти міста…

Перша єврейська преса в Одесі

Єврейська громада Одеси завжди була дуже чисельною та складала суттєву частину населення міста, грала в його житті вагому роль. Тому цілком природньою була тяга євреїв до того, щоб мати свої періодичні видання, бо таке явище…

Отаман Семен Заболотний

Сьогодні, у часи боротьби з московською навалою, нам слід пригадувати героїв війн минулого. На щастя, українська земля виховала багато гарних військових ватажків. Одним з таких і був отаман Семен Заболотний, що хоробро очищав від московських…

Адам Міцкевич та Одеса

Перебування польського поета в Одесі напередодні повстання декабристів 1825 року стало важливою віхою в його творчому розвитку. Надзвичайно цікавим є взаємозв’язок та взаємодіяМішкевича і польської громади міста, які виникли у той період. Як Міцкевич опинився…

Як перші одесіти давали та брали кредити

Історичний досвід доводить, що перехід до ринкових відносин не здійснити без створення працюючого фінансового ринку. Тому для розробки ї введення у дію нових економічних програм, однією з найважливіших умов є вивчення економічного досвіду в минулому….

Одеський десант 1919 року

Коли більшовики вперше захопили владу в Одесі, то у той же момент розгорнули бурхливу діяльність. Ця діяльність настільки «сподобалася» одеситам, що протестні настрої в місті та області швидко росли. Втім, і чекісти не спали, тому…

недільні школи в Одесі

Зараз російські окупанти дуже часто кажуть, що українська ідея та проукраїнські настрої з’явилися ледь не штучно. Але це все неправда. Український рух існував доволі давно, але йому не давали ходу. Це дуже добре видно на…

Як в Одесі комуністи перетворили університет на скромний інститут

Сьогодні, як і більше ніж століття тому, в Одесі є знаний далеко за межами нашого міста університет. Але так було не завжди. За часів приходу комуністичної влади багато чого зазнало суттєвих змін. Дібрались фанати Маркса…

Іван Лінниченко, Одеса

Яскравим представником одеского наукового світу та інтелігенції кінця XIX століття є Іван Андрійович Лінниченко. Він написав кілька визначних робіт по вивченню історії України, з використанням доступних йому джерел на той момент. Також визначним був його…

товариство Українська хата в Одесі

Після поразки революції 1905 року суттєвого удару зазнав і патріотичний рух. Проте український культурно-освітній поштовх до розвитку після поразки революції не припинився, він набирав нові форми, і поступово зростав. З’являлися нові українські товариства: у Києві…

Українська Морська Рада в Одесі

В жовтні 1917 року Д. Антонович, відомий український політик початку ХХ століття, активний діяч Центральної Ради, майбутній морський міністр Української Наролної Республіки, отримав відГенерального Секретаріату доручення поїхати до Одеси, Херсона і Миколаєва, щоб на місці…

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: