Cтатьи

Одесьькі карантини: місцева специфіка і закони

Потреба в карантинних установах на півдні була величезною. Постійний потік торговців приносив не тільки гроші та товарообіг, а ще і величезні епідмеіологічні проблеми. Такі масові захворювання, як чума були абсолютно не рідкісним явищем протягом XVIII…

Як італієць Карл Рокко хотів підвищити благоустрій Одеси

Одним з найактивніших купців середини ХІХ століття в Одесі і разом з тим забутий сьогодні був Карл Рокко. Доволі специфічними, по-своєму своєчасними, в умовах намагання влади залучити бізнес, зокрема іноземний, до розбудови інфраструктури, є питання…

Олександр Шостак: поліймейстер та комендант Одеси

Улюбленець одеської публіки, яка запам’ятала його люб’язність. Таким залишився в історії нашого міста його поліцмейстер та комендант Олександр Шостак. Це був дуже цікавий історичний персонаж, який за своє життя вмів послужити наказним отаманом Дунайського козачого…

Військова історія Зміїного: не тільки 2022 рік

Протягом майже всього ХХ ст. у планах сусідніх держав щодо острову Зміїного домінувала військова парадигма: спочатку Перша, а потім і Друга Світові війни не могли принести в історію острова нічого іншого, крім залучення до конфліктів….

Сучасна кобзарська майстерня в Одесі

Кобзарство, або старцівство, — є унікальним явищем в європейській та світовій культурі. Про незрячих епічних співців нам відомо ще з часів Давньої Греції. Цей феномен був доволі розповсюдженим в Європі і в епоху Середньовіччя. Але…

Як арештанти Потьомкінські сходи будували

У розбудові міст Південної України кінця ХVIII — першої половини ХІХ ст. чималу роль відіграли підневільні робітники: військовослужбовці та арештанти. Щодо цього реалії тогочасної Російської імперії не були надто далекими від реалій пізнішої імперії радянської….

План на захоплення Босфору та Одеса: що спільного

Під час чергової єгипетсько-турецької кризи 1830-х років Російська імперія не полишала спроб закріпитись на Босфорі. Одного разу російські війська навіть висадились в цьому районі, це сталось у 1833 році. Однак трохи згодом ледь не вдалось…

Як формувалося перше населення Одеси

Історія заснування заселення та розвитку Одеси в зазначений, період має певні особливості що принципово відрізняють її від інших міст. Погляди більшості дослідників цієї теми були зосереджені напереселенні до південного регіону іноземних колоністів та вихідців із…

Козак і купець Дмитро Потилиця

Іноді долі деяких людей чудово показують минулі епохи. Як приклад можна згадати долю Дмитра Потилиці. Ця людина була вихідцем з козацької сім’ї, однак потім зайнялась купецьким промислом. Проте, про своє козацьке коріння він не забував,…

Мазепинці-самостійники в Одесі

До омріяної десятками поколінь незалежності України, яка остаточно затвердилась 1991 року, годі було чекати в науковому, політичному громадському житті нашого міста та й усієї України позитивних згадок про діяльність таких родин, як Чикаленки, Липи, Боровики,…

Згадуємо минуле: одеська газета “Рідний Курінь”

В Одесі за доби Центральної Ради побачили світ 7 україномовних газет: “Український виборець“, “Салдатська Думка“, “Рідний Курінь“, “Херсонщина”, “Чорноморська Хвиля“, “Вільне життя” і “Вістник Одеси” й перший журнал – “Українське Слово“. Газета “Рідний Курінь” привертає…

Олена Сминтина

Регалії Олени Сминтини підкаже Вікіпедія. Загальним враженням, як про людину енергійну, чарівну і високопрофесійну, поділяться колеги та студенти. А ми хочемо для читача намалювати портрет сучасного вченого. Кар’єрний шлях О. В. Сминтина народилася 28 липня…

Румунські архітектори в Одесі

10 жовтня 1944 року разом з іншими високопоставленими особами в уряді Антонеску (1940-1944) також було затримано трьох архітекторів, які працювали в Департаменті будівництва уряду Трансністрії – Костянтина Мінеску (голова департаменту), Ніколає Іоніце та Іліє Теодореску….

Історія "замку Гаррі Поттера" в Одесі

Ця одеська будівля зазвичай була пов’язана зі скандальним ректором та колишнім політиком Сергієм Ківаловим та його протистоянням з міськими активістами. Нещодавно будівля стала відомою на всю країну внаслідок російського обстрілу, який зачепив і саму будівлю,…

Підводні човни в боях за Чорне Море: одеський досвід Другої Світової

Свого часу підводний флот зіграв свою роль в операціях всіх ворогуючих сторін на Чорному морі. І хоча значних результатів підводні сили Румунії чи СРСР так і не здобули, однак свій вклад вони все ж мали….

Боротьба за здоров'я одеситів 100 років тому: успіхи та проблеми

Державна влада будьякої країни зобов’язана створювати належні умови для стабільного життя населення. Однією з важливих сфер є медична, що безпосередньо впливає на якість проживання та продуктивність праці людей. Розвиток медичної справи в місті Умови гідного…

Найвідоміший одеський танк

Одесу важко назвати центром танкобудування. В Україні містами, які мали прямий контакт до танкобудування, історично були Харків, Маріуполь, Ізюм та Запоріжжя. Одеса до цього числа не входила, але свого часу навіть одесити вимушено зайнялись танкобудуванням….

Невдалий рейд радянського флоту та до чого тут Одеса

Крім невдач на сухопутних фронтах СРСР мав серйозні поразки в 1941 році і на морі. Чорноморський флот, який мав велику перевагу в кораблях і літаках, проводячи розвідку боєм рейдом на Констанцу 26 червня 1941 року,…

Іноземні дипмісії в Одесі та сталінські репресії

Репресії сталвнської доби напряму змінили долі мільйонів людей і не лише репресованих, а й тих, з ким вони були пов’язані родинними, службовими, товариськими тощо зв’язками. Певний відсоток з них складали особи, причетні до діяльності іноземних…

Микола Фумелі, Одеса

Одеса до середини XIX ст. залишалася єдиним містом у південних губерніях, де виходили літературні альманахи і збірники, що робило її не тільки адміністративним, а й культурним центром регіону. Одним з таких збірників якраз і займався…

Одеса як батьківщина підводного флоту

Дослідники розвитку підводного флоту та минно-торпедного озброєння згадають імена Джевецького та Макарова. Однак, мало хто вказує, що основна частина практичної та теоретичної підготовки велась саме в Одесі, і саме наше місто можна вважати таким, що…

Діяльність жіночих національних і культурних спілок в Одесі

Незважаючи на те, що в статутних документах багатьох національно-культурних товариств Одеси декларувалася гендерна рівність в членстві, а фактично – заохочення жінок до участі в громадському русі, маємо лише поодинокі випадки активної участі жінок в їх…

Польська культура та Одеса

Польська міграція до Південної України розпочалася з кінця XVIII ст. У цей час в Одесі поселилися заможні польські родини, які дуже швидко зрозуміли переваги проживання в портовому місті. Спочатку їх було відносно небагато, але потім…

Продовольчі проблеми Одеси 100 років тому

До 1913 р. Російська імперія була безумовним світовим лідером у виробництві зерна (однак його виробництво на душу населення було нижчим, ніж в інших країнах, наприклад Німеччини та США). Однак війна корінним чином змінила продовольче становище…

Британські військові спеціалісти в Одесі 100 років тому

Під час громадянської війни, як відомо, деякий час Одесу контролював іноземний військовий контингент. Серед них були французи, греки, англійці та інші війська. Французи були найбільшим контингентом, але і англійці теж відзначились в нашому місті, хоча…

Злодії та Одеса до 1917 року

В художній літературі Одеса традиційно зображується як кримінальне місто. Цей міф сформувався завдяки творчості низки письменників, в першу чергу, І. Бабеля та його «Одеських оповідань». Всі ці славнозвісні хлопці типу Мішки Япончика з’явились в місті…

Арештантські роти і Одеса

Праця в’язнів та арештантів (так само як і військовослужбовців) на розбудові Одеси використовувалася ще з другої половини 1790-х років. Проте із заснуванням одеської арештантської роти цивільного відомства в історії використання підневільної праці на будівництві міста…

Одеська Гуморина

Одеська Гуморина — щорічне традиційне свято гумору та сміху в Одесі. Вперше Гуморина пройшла в 1973 році. Її засновниками вважають авторський колектив одеської команди КВВ «Ділові люди». Однак, дуже скоро захід заборонила радянска влада і…

Цікавинки з історії вулиці Пастера в Одесі

Вулиця Пастера (колишня Херсонська) простяглася від Старопортофранківської до Преображенської. Що примітно: ця вулиця майже 100 років не перейменовувалась, а це велика рідкість для Одеси. Вулиця вчених та турецька таможня Вулиця Пастера — одна із найстаріших…

Пантелеймонівська вулиця Одеси

На одній тільки вулиці, як у якомусь містечку, були представлені церква, поліція, армія, охорона здоров’я, культура, побутове обслуговування та народна освіта. Але жодному, навіть самому заштатному містечку, не обійтися без бізнесу — і він тут…

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: