Cтатьи

Евакуація цінностей з Одеси у 1941 році

Протягом боїв літа 1941 року Одеса успішно відбивала наступ румунських та німецьких військ. Однак ситуація на фронті складалася не надто добре, і вирішено було війська одеського оборонного району перекинути у Крим, на допомогу Севастополю. Заразом…

Перші автомобілі Одеси

Безліч автомобілів на дорогах Одеси вже нікого не дивує. Виходячи з дому, всі розраховують свій шлях з огляду на багатокілометрові пробки. Адже ще століття тому тут їздили лише коляски, запряжені кіньми, а перший привезений автомобіль…

Володимир Антонович та Одеса

Цей великий вчений став одним з корифеїв вітчизняної історичної науки. Багато хто знає про його навчання в київському університеті та участь у гуртку «хлопоманів». Але зазвичай забувають про те, що з Одесою у Антоновича зв’язки…

Цікаві факти про Рішельєвський ліцей

Усі чули про Царськосельський ліцей, де Пушкін читав свої перші вірші Державіну. А ліцей Рішельєвський, створений за образом і подібністю Царськосельського, існує в Одесі і сьогодні. Розповідаємо історію одного із найзнаменитіших навчальних закладів всієї Російської імперії, в якому Пушкін,…

Хто годував Одесу

В будь-якому великому місті України зараз є більш-менш потужні представники харчової промисловості. Адже прогодувати сучаний мегаполіс виключно привозними продуктами неможливо, або нерентабельно. Але як все було за часів заснування нашого міста? Формування підприємницької спільноти міста…

Перша єврейська преса в Одесі

Єврейська громада Одеси завжди була дуже чисельною та складала суттєву частину населення міста, грала в його житті вагому роль. Тому цілком природньою була тяга євреїв до того, щоб мати свої періодичні видання, бо таке явище…

Отаман Семен Заболотний

Сьогодні, у часи боротьби з московською навалою, нам слід пригадувати героїв війн минулого. На щастя, українська земля виховала багато гарних військових ватажків. Одним з таких і був отаман Семен Заболотний, що хоробро очищав від московських…

Адам Міцкевич та Одеса

Перебування польського поета в Одесі напередодні повстання декабристів 1825 року стало важливою віхою в його творчому розвитку. Надзвичайно цікавим є взаємозв’язок та взаємодіяМішкевича і польської громади міста, які виникли у той період. Як Міцкевич опинився…

Як перші одесіти давали та брали кредити

Історичний досвід доводить, що перехід до ринкових відносин не здійснити без створення працюючого фінансового ринку. Тому для розробки ї введення у дію нових економічних програм, однією з найважливіших умов є вивчення економічного досвіду в минулому….

Одеський десант 1919 року

Коли більшовики вперше захопили владу в Одесі, то у той же момент розгорнули бурхливу діяльність. Ця діяльність настільки «сподобалася» одеситам, що протестні настрої в місті та області швидко росли. Втім, і чекісти не спали, тому…

недільні школи в Одесі

Зараз російські окупанти дуже часто кажуть, що українська ідея та проукраїнські настрої з’явилися ледь не штучно. Але це все неправда. Український рух існував доволі давно, але йому не давали ходу. Це дуже добре видно на…

Як в Одесі комуністи перетворили університет на скромний інститут

Сьогодні, як і більше ніж століття тому, в Одесі є знаний далеко за межами нашого міста університет. Але так було не завжди. За часів приходу комуністичної влади багато чого зазнало суттєвих змін. Дібрались фанати Маркса…

Іван Лінниченко, Одеса

Яскравим представником одеского наукового світу та інтелігенції кінця XIX століття є Іван Андрійович Лінниченко. Він написав кілька визначних робіт по вивченню історії України, з використанням доступних йому джерел на той момент. Також визначним був його…

товариство Українська хата в Одесі

Після поразки революції 1905 року суттєвого удару зазнав і патріотичний рух. Проте український культурно-освітній поштовх до розвитку після поразки революції не припинився, він набирав нові форми, і поступово зростав. З’являлися нові українські товариства: у Києві…

Українська Морська Рада в Одесі

В жовтні 1917 року Д. Антонович, відомий український політик початку ХХ століття, активний діяч Центральної Ради, майбутній морський міністр Української Наролної Республіки, отримав відГенерального Секретаріату доручення поїхати до Одеси, Херсона і Миколаєва, щоб на місці…

Одеса і порто-франко

Проіснувавши з 1817 по 1858 рік, порто-франко (в перекладі з італійської — вільна гавань) породило не лише в Одесі, а й у найрізноманітніших промислових та торгових колах, і навіть на урядовому рівні тодішньої Російської імперії…

Одесский вестник та Одеський університет

На рубежі XIX-XX століть складається зовсім інша ситуація з освітою на півдні України. Окрім існування одеського університету, з’являється і потужне регіональне видання – «Одесский вестник». Саме в ньому починають з’являтись наукові роботи, зокрема і викладачів…

Ісай Павлович Шмідт

Університет в Одесі було відновлено у 1933 р. під назвою Одеський державний університет (ОДУ) (нині – Одеський національний університет імені І. І. Мечникова). Постановою РНК СРСР від 25 серпня 1933 року першим офіційно затвердженим ректором…

Фонтан на Соборній площі Одеси

Фонтан на Соборній площі – найвідоміший фонтан міста. Тут збираються любителі шахів і продають свої твори художники, призначають побачення закохані та відпочивають від виснажливої південної спеки старі. Але не всі знають, що «фонтан на Соборці»…

особливості одеських будинків

Вивчення того, як наше місто розвивалося у художньо-архітектурному плані, має значний вплив на проектну практику. Це пов’язано з тим, як вдається поєднати старовину і новітність, зберігати архітектурні пам’ятки і правильно інтегрувати їх у спадщину сучасних…

Повстанці Одеської губернії та їхня боротьба проти комуністів

Історію повстансько-партизанського руху зокрема ми розпочинаємо пізнавати в наш час заново, так як бага то іі сторінок, було сфальсифіковано. Однією з таких «білих плям» є повстанський рух в Україні 1917— 1929 років і його найвище…

Аполлон Скальковський

Цього вченого по праву вважають одним з перших літописців Одеси. І хоча народивсявін доволі далеко від нашого чорноморського міста, він справді полюбив його, як і Південь України взагалі. Саме Скальковський дуже багато зробив для зародження…

археографія в Одесі

Археографія — це наука, що займається усім комплексом проблем, пов’яза них із введенням письмових джерел до наукового обігу на етапі їх пошуку і збирання, наукового опису та публікації. На початок XIX століття центром цієї науки…

Острів Зміїний

Загалом у світі існує три острови Зміїних, але з них лише український донедавна був відносно безпечним. Болгарський острів Зміїний густо усіяний кактусами, що робить його практично непрохідним, а бразильський – кишить отруйними зміями. На нашому…

перші православні храми Одеси

Досліджуючи історію Одеси, не можна залишити без уваги духовне життя її жителів, яке нерозривно було пов’язане з релігією. Переважну більшість у місті складали православні росіяни, українці та греки, тож основними центрами духовності стали християнські православні…

болгарські переселенці в одеському регіоні

Переселюючись в наш регіон, болгари одразу опинялись в умовах іншої країни з її нормами, законами та звичаями. Окрім того, природні умови Бессарабії, в яких опинилися болгари-колоністи, значно відрізнялися від природних умов у районах їхнього проживання…

Одеський омнібус

Більше сотні років тому основним видом транспорту в Одесі були різноманітні кінні екіпажі. Найпоширенішим видом візника була одноконна пролітка з верхом, існували і інші карети – на резинових шинах та ще більш комфортабельні. Однак, в…

Одеський тролейбус

В нашому місті тролейбуси запустились через 4 роки після того, як було встановлено перше обладнання для їх роботи. Чому так сталося, якими були перші тролейбуси і чому прибрали маршрут №1 – читайте далі. Поява тролейбусу…

Єгор Колонтаєв, Одеса

Історія Одеси знала багато пожеж. Деякі з них бували і справді катастрофічними за своїми наслідками. Пожежа, що сталася в одеському порту у 1814 році, могла цілком увійти до сумнівної «трійки найкращих», але цього не сталося…

Томас Кобле і Одеса

Англієць, уродженець графства Девоншир-Девон, генерал-майор російського війська, військовий комендант та градоначальник Одеси, ватажок дворянства юної Одеси та всієї Херсонської губернії. Ім’я його мають чудовий чорноморський курорт на Миколаївщині, тиха вулиця в Одесі, титульна марка українських…

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: