У квітні 1896 року паризькі газети замайоріли сенсаційними повідомленнями: «Лувр збирається придбати тіару скіфського царя Сайтоферна!». Далі пояснювалося: цей золотий шолом знайдено на півдні Росії і потрапив до Парижа манівцями з Одеси. Жоден француз не…
Багато десятиліть цей парк є одним із найбільш відвідуваних міських місць. Задуманий архітектором Францом Боффо, цей парк мав з’явитися на карті Одеси ще в 40-ті роки XIX століття. Але нестача коштів відсунула плани на три…
Були часи, коли Одесу нагородили статусом третього міста імперії після Петербурга та Москви, навіть Києву надавши четверте, теж пристойне місце. Але в одному Одеса була беззастережно першою (і цього ніхто не заперечував) — Одеса була…
Ця частинка історії Одеси почалася, коли ще і нашого міста в сучасному його розумінні не було. Кажуть, що й штурм Хаджибеївської твердині довелося на день перенести, бо в таборі у Водяній балці, де в очікуванні…
Як прикрашають наше життя помилки! Ось у одеському Міськсаду, прямо на вулиці Дерибасівській, одесити поставили пам’ятник у вигляді бронзового випорожнення. І багато приїжджих вважають, що це один із дванадцяти стільців знаменитого роману Ільфа та Петрова….
Навряд чи знайдеться людина, яка не побувала в одеському пивному ресторані «Гамбринус», що знаходиться в глибокому підвалі на розі Дерибасівської та провулка Віце-адмірала Жукова (історична назва – Колодязький провулок). Колись цей будинок займав готель «Франція»,…
В нашому місті завжди любили читати. Мабуть, саме тому серед одеситів стільки письменників та поетів, а скільки їх тут бувало — то і взагалі перерахувати неможливо. Але як у нас з’явились бібліотеки, хто був хазяїном…
Перегортаючи сторінки путівників по Одесі, виданих в «епоху розвиненого соціалізму», вкотре дивуюся вимушеної творчої спритності їх авторів — місцевих краєзнавців, які намагалися розповісти про становлення Одеси, але без згадки головних героїв цього процесу, людей, без…
Про масонство достовірно відомо лише одне — цей рух дуже таємний. Настільки таємне, що коли весь світ упевнений, що перші масони або «Вільні Каменярі» з’явилися в Англії, насправді це сталося в Одесі. Спробуємо це довести,…
Правильно кажуть знавці, що «азартно жити не заборониш». Але серед винайдених різновидів азарту одна з роками набула особливо вишуканих форм — це ми так вишукано про більярд. У жодній іншій грі не буває так очевидно,…
1917 року грошовий «голод» охопив усю країну. Особливо сильно страждали віддалені від столиці міста. Не була винятком і Одеса, хоча вона була великим центром морської торгівлі і, здавалося, мала б перебувати в дещо кращому фінансовому…
Вулиця Віталія Боровика займає лише два квартали і з’явилася ще у XIX столітті. Але саме на ній жили два одеських письменника, чиї імена вона носила починаючи з 1987 і до сьогодення. Мова піде про Юрія…
Ті, хто народився на Степовій чи поруч — на Прохорівській, Дальницькій, наприклад, — чітко змалку усвідомлював: «Степова для Молдаванки — все одно, що Дерибасівська для Одеси». Але колись ця вулиця називалась на честь такого собі…
Насправді, наздогнати Париж в цьому плані в Одесі намагались вже дуже багато разів. Взагалі, дуже важко підрахувати, а скільки ж в Одесі всього налічується цих самих Ейфелевих веж, вірніше, їх зменшених копій? Бо як виходить?…
Одеса, як дуже любить повторювати багато хто, не перше місто, але аж ніяк і не друге. Такий девіз не міг не висловитися у багатьох (іноді просто шалених!) проектах, яким не судилося збутися. Ото реалізувалися б…
Потреба в карантинних установах на півдні була величезною. Постійний потік торговців приносив не тільки гроші та товарообіг, а ще і величезні епідмеіологічні проблеми. Такі масові захворювання, як чума були абсолютно не рідкісним явищем протягом XVIII…
Одним з найактивніших купців середини ХІХ століття в Одесі і разом з тим забутий сьогодні був Карл Рокко. Доволі специфічними, по-своєму своєчасними, в умовах намагання влади залучити бізнес, зокрема іноземний, до розбудови інфраструктури, є питання…
Улюбленець одеської публіки, яка запам’ятала його люб’язність. Таким залишився в історії нашого міста його поліцмейстер та комендант Олександр Шостак. Це був дуже цікавий історичний персонаж, який за своє життя вмів послужити наказним отаманом Дунайського козачого…
Протягом майже всього ХХ ст. у планах сусідніх держав щодо острову Зміїного домінувала військова парадигма: спочатку Перша, а потім і Друга Світові війни не могли принести в історію острова нічого іншого, крім залучення до конфліктів….
Кобзарство, або старцівство, — є унікальним явищем в європейській та світовій культурі. Про незрячих епічних співців нам відомо ще з часів Давньої Греції. Цей феномен був доволі розповсюдженим в Європі і в епоху Середньовіччя. Але…
У розбудові міст Південної України кінця ХVIII — першої половини ХІХ ст. чималу роль відіграли підневільні робітники: військовослужбовці та арештанти. Щодо цього реалії тогочасної Російської імперії не були надто далекими від реалій пізнішої імперії радянської….
Під час чергової єгипетсько-турецької кризи 1830-х років Російська імперія не полишала спроб закріпитись на Босфорі. Одного разу російські війська навіть висадились в цьому районі, це сталось у 1833 році. Однак трохи згодом ледь не вдалось…
Історія заснування заселення та розвитку Одеси в зазначений, період має певні особливості що принципово відрізняють її від інших міст. Погляди більшості дослідників цієї теми були зосереджені напереселенні до південного регіону іноземних колоністів та вихідців із…
Іноді долі деяких людей чудово показують минулі епохи. Як приклад можна згадати долю Дмитра Потилиці. Ця людина була вихідцем з козацької сім’ї, однак потім зайнялась купецьким промислом. Проте, про своє козацьке коріння він не забував,…
До омріяної десятками поколінь незалежності України, яка остаточно затвердилась 1991 року, годі було чекати в науковому, політичному громадському житті нашого міста та й усієї України позитивних згадок про діяльність таких родин, як Чикаленки, Липи, Боровики,…
В Одесі за доби Центральної Ради побачили світ 7 україномовних газет: “Український виборець“, “Салдатська Думка“, “Рідний Курінь“, “Херсонщина”, “Чорноморська Хвиля“, “Вільне життя” і “Вістник Одеси” й перший журнал – “Українське Слово“. Газета “Рідний Курінь” привертає…
Регалії Олени Сминтини підкаже Вікіпедія. Загальним враженням, як про людину енергійну, чарівну і високопрофесійну, поділяться колеги та студенти. А ми хочемо для читача намалювати портрет сучасного вченого. Кар’єрний шлях О. В. Сминтина народилася 28 липня…
10 жовтня 1944 року разом з іншими високопоставленими особами в уряді Антонеску (1940-1944) також було затримано трьох архітекторів, які працювали в Департаменті будівництва уряду Трансністрії – Костянтина Мінеску (голова департаменту), Ніколає Іоніце та Іліє Теодореску….
Ця одеська будівля зазвичай була пов’язана зі скандальним ректором та колишнім політиком Сергієм Ківаловим та його протистоянням з міськими активістами. Нещодавно будівля стала відомою на всю країну внаслідок російського обстрілу, який зачепив і саму будівлю,…
Свого часу підводний флот зіграв свою роль в операціях всіх ворогуючих сторін на Чорному морі. І хоча значних результатів підводні сили Румунії чи СРСР так і не здобули, однак свій вклад вони все ж мали….