Чому в Одесі не відновлюють пошкоджені російськими обстрілами будинки

15:22  |  28.04.2025
Одеса після обстріла

Чимало одеських будинків постраждали внаслідок обстрілів з боку російських військ. Однак далеко не всі вони знаходяться в процесі відновлення. З приводу цього неодноразово звертались навіть до депутатів, однак нічого не дало навіть це. Чому так виходить, що є перепоною і як можна це виправити – сьогодні разом і розберемось.

Нинішня ситуація

Типова картина з зруйнованими чи пошкодженими будинками на сьогодні наступна. Після прильотів зазвичай пошкоджені вікна, стіни – іноді дах будинку. Зазвичай керуюча компанія може надати певну допомогу, наприклад закрити вибиті вікна плитами, але далі потрібна дієва допомога з боку міської адміністрації, а отут і починаються проблеми.

Деякі будинки стоять вже більше року з пошкодженими стінами і дахом. Після ушкоджень їх оглядала відповідна фахова комісія і складала акт про пошкодження, де вони детально перераховувались та оцінювались. Далі мешканці подавали через Дію або в письмовому вигляді документи з фотографіями і очікували надання допомоги від держави та муніципальних органів. Однак в більшості випадків все так і залишилось на своїх місцях.

Тим часом літо змінила осінь, а осінь — зима. В помешканнях було дуже сиро та прохолодно, в приміщеннях заводилась пліснява. Альтернативного житла, звісно, теж ніхто не пропонував та не надавав. Таким чином, мешканці вимушені жити в фактично аварійних будівлях без жодних перспектив на їх відновлення чи принаймні покращення житлових умов.

Звісно, ситуація не влаштовує жодного з мешканців будинків. Вони почали писати звернення до відповідних органів, а перш за все до депутатів міськради з вимогами та проханнями вирішити проблемне питання. Однак це ні на що не вплинуло, і в більшості випадків роботи не просунулись ані на міліметр, а ті хто звертався отримали фактично формальні відписки з інформацією про те, що в плани ці роботи включені, однак коли вони власне будуть розпочаті – ніхто наразі не в змозі сказати.

Причини проблеми

Основна причина того, що будинки стоять з вибитими вікнами доволі банальна – нестача коштів. На програму з відбудови виділені десятки мільйонів гривень, однак цього критично не вистачає. Лише проектна документація коштує дуже дорого, а до того ж пошкоджених будинків вже більше семи сотень, як у відповіді одному з одеських ЗМІ зазначила міська влада. Мало того, чисельність постійно збільшується через постійні нальоти дронів.

Тому більша частина сумми розходується на пошкоджені раніше будинки, адже вони теж потребують відновлення, з’їдаючи в буквальному сенсі і без того доволі невеликий бюджет (до 100 мільйонів гривень). Будь-яке планування видатків теж неможливе, бо ніхто не знає коли станеться наступний обстріл і наскільки руйнівним він буде. До того ж, значно скоротився обсяг міжнародної допомоги, зокрема від американских фондів, які нова адміністрація США просто ліквідувала.

Скільки іноді проходить часу, можна простежити на конкретному прикладі. В будинок на проспекті Князя Володимира Великого, 134 ще в березні минулого року влучив ворожий дрон, що призвело до руйнування під’їзду та загибелі 12 людей. І лише ось на днях з’явився тендер на роботи по відбудові будинку, тобто власне роботи тільки планують почати, обравши виконавця. А пройшло більше року!

Що можна зробити

Звісно, більше грошей в місті раптом не з’явиться. Однак, наразі суттєву частину грошей використовують недоцільно. Наприклад, і сьогодні проводиться ремонт доріг, які не є критичними для логістики та транспорту міста. Або, наприклад, проводяться різноманітні культурні заходи та фестивалі. На це місто теж витрачає чималі кошти, які можна було б звернути на допомогу постраждалим.

Ще одним важливим джерелом надходження коштів могли б бути закордонні фонди. З ними теж треба працювати, обгрунтовувати потребу тощо. Бо, наприклад, якщо обирати фінансування об’єктів десь на Закарпатті чи в Одесі, яку атакують дронами чи не щодня, то вибір має бути очевидним. І це очевидно для нас, але не для умовних данців чи нідерландців. Це теж мала б бути робота міської влади.

Подпишитесь на Телеграм Моя Одесса telegram ico!

Нажмите , чтобы читать в Фейсбуке!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: