Де поспостерігати за зірками в Одесі

17:34  |  18.05.2025
Де поспостерігати за зірками в Одесі

На сьогоднішній день, як би це дивно не звучало, але місць де в Одесі можна порозглядати небо, зірки та далекі і ближні планети фактично немає. Є лише один варіант – це Одеська обсерваторія університету імені Мечникова. Більше жодних варіантів на сьогодні немає, якщо не рахувати численні пропозиції подивитись в дешеві телескопи десь на вулиці чи на пляжі. Не «ведіться» – у них замала потужність і нічого цікавого в них не побачите.

Від навчальної бази до наукового центру

Зведення і відповідно відлік історії Одеської обсерваторії розпочалося в 1870 році, через п’ять років після заснування університету (це був, відповідно, 1865 рік) і створення при ньому кафедри астрономії. Спочатку ця спорудапризначалася виключно і тільки для наукових цілей, але згодом їй знайшли і більш практичне застосування.

Пригадаємо шо Одеса таки портове місто (раптом хтось забув), тому кораблів в порт заходило дуже багато. В ті роки електроніки і всяких тестерів не було, тому саме обсерваторія перевіряла навігаційне обладнання тодішніх парусників та пароплавів Якщо ж говорити про профіт для муніципалітету, то він полягав в тому що обсерваторія слідкувала за точністю міських годинників і визначала час увімкнення та вимкнення вуличного освітлення.

Для якісних спостережень потрібно було чисте повітря. Для того щоб це забезпечити, тодішні співробітники почали висаджувати дерева навколо обсерваторії — так з’явилися перші насадження майбутнього Олександрівського парку (нині парк імені Шевченка).

У 1850–1910 роках обсерваторія стала одним із провідних наукових центрів університетів тодішньої імперії. Окрім вивчення руху небесних тіл, тут почали розвивати астрофізичні дослідження Сонця, різних планет нашої Сонячнох системи і зірок. Саме тоді в обсерваторії створили першу гравіметричну карту України, яка допомогла виявити родовища корисних копалин, провели геодезичну зйомку одеських лиманів. Також тоді сталась і перша зйомка (теж топографічна) вулиць міста, берегових схилів. Заразом науковці дослідили актуальні і сьогодні для Одеси проблеми зсувів і вплив морських припливів.

Вже після громадянської війни, у 1920 році обсерваторія отримала статус Одеської державної астрономічної обсерваторії, а деякий час навіть працювала як Головна державна астрономічна обсерваторія України. У цей період тут активно досліджували комети, метеорити та інші небесні явища.

Трагедія астронома і подальший розвиток

Під час Другої світової війни, коли Одеса була окупована, керівник обсерваторії К. Д. Покровський не зміг евакуюватися через похилий вік і хворобу дружини. Румунські офіцери, серед яких були астрономи, що вчилися за його книгами, виставили там охорону, щоб зберегти обсерваторію. Завдяки цьому після звільнення міста вона змогла одразу відновити роботу — нічого не було втрачено. На жаль, самого Покровського потім репресували, і він помер у в’язниці. Втім, самовідданих вчених в Одесі завжди вистачало.

Розквіт обсерваторії припав на післявоєнний радянський період. Тоді ж у будівлі Свято-Пантелеймонівського монастиря біля залізничного вокзалу відкрили планетарій із кінолекторієм, музеєм і бібліотекою. Про нього ми розкажемо трохи згодом. У 1990-х роках це приміщення повернули церкві, а цінне обладнання, яке колись не мало аналогів у СРСР, таємничим чином зникло, і бог його знає куди поділося.

Сьогодні Одеська астрономічна обсерваторія, як підрозділ Одеського національного університету, залишається провідним світовим центром із дослідження хімічної та динамічної еволюції зірок і Галактики. І сьогодні в обсерваторії, не зважаючи на військові негаразди і реалії, впроваджують і досілджують сучасні методики спостереження за зірками, метеорами й штучними супутниками. Звісно, проводять тут також і небесно-механічні дослідження, ведеться написання підручників з астрономії, журналу Odessa Astronomical Publications. Також серед публікацій можна згадати Одеський астрономічний календар.

Одеський планетарій і його втрачені можливості

У 1963 році в Одесі, у будівлі колишньої духовної семінарії (Свято-Пантелеймонівський храм), відкрили планетарій імені Костянтина Ціолковського. Це було типовим явищем для радянських часів: влада приділяла велику увагу атеїстичному вихованню й популяризації науки, тож планетарії часто з’являлися в закритих церквах. Перший планетарій в СРСР відкрився в Москві в 1929 році, а в Україні перший з’явився у Києві в 1952 році, у будівлі костелу Святого Олександра.

Планетарій — це не обсерваторія, і телескопів тут немає. Це спеціальний апарат, який проектує зображення зірок, планет і Сонця на куполоподібний екран, а також будівля, де проводяться такі демонстрації. Відкриття було закономірним: Одеса тісно пов’язана з такими іменами, як В. П. Глушко, А. Е. Нудельман, Г. Т. Добровольський, С. П. Корольов — людьми, які зробили значний внесок у розвиток космонавтики, та і науки в цілому. Тому додатково «просвіщати» одеситів в сфері космосу було логічно і правильно, на думку тодішньої влади.

Головний купол будівлі перетворили на штучне зоряне небо. Відвідувачі могли спостерігати за кометами, зоряними дощами, сонячними й місячними затемненнями, милуватися полярним сяйвом і при цьмоу не чекати слушної нагоди. У планетарії працював кінолекторій “Земля — Космос”. Також діяла виставка про історію реактивних двигунів і радянської космонавтики з макетами космічних кораблів і супутників.

Тут знаходився, мабуть, найбільший у СРСР маятник Фуко, який демонстрував обертання Землі, а також глобуси Луни й Марса. Одесити і гості міста могли навіть ручками помацати справжні метеорити, що входили до колекції Одеської астрономічної лабораторії та Академії наук СРСР.

На жаль, у 1990-х роках, коли почалася кампанія з повернення церковного майна, планетарій закрили. Обладнання викинули з будівлі, і воно зникло в невідомому напрямку, а частину бібліотеки передали Одеському університету імені І. І. Мечникова. Релігія, звісно, теж важлива, як і повернення будівель власникам, але все ж планетарій шкода, тим більше що нового в Одесі так і не з’явилось.

Де поспостерігати за зірками в Одесі сьогодні

Незважаючи на втрату планетарію, Одеса й досі пропонує можливості для тих, хто хоче дізнатися більше про космос. Обсерваторія працює і в наш, суворий та військовий час. Тут проводять, зокрема, цікаві лекції на різноманітні космічні теми. Вони проходять щонеділі о 14:00. Тематика лекцій різноманітна: зірки, планети, Галактика, космічні дослідження та багато іншого. Це чудова нагода не лише дізнатись щось цікаве і невідоме, а й поставити запитання реальним фахівцям у сфері космосу.

Також тут можна подивитись у старовинний телескоп, який відреставрували відносно нещодавно, у 2019 році. А сам телескоп англійського виробництва, і встановлений в башті ще у XIX сторіччі. Тож ви можете буквально доторкнутися до історії, а не тільки до зоряного неба.

Якщо ж хочете десь поспостерігати за зірками самостійно, то кращого місця ніж пляжі ви не знайдете. Тут найчистіше повітря, вночі мінімум зайвого світла, і якщо у вас є якийсь власний оптичний прилад – бінокль, чи може підзорна труба, то ви зможете повивчати зоряне небо.

Подпишитесь на Телеграм Моя Одесса telegram ico!

Нажмите , чтобы читать в Фейсбуке!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: