Ретро

Колорит та характер одеської виставки 1910 року

Напередодні свята не гріх нагадати, що свято – це нормальний стан душі будь-якого одесита. Але були свята, які душа особливо вирізняла, а Одеса особливо відзначала, хоча в історії вони й не стали червоними днями календаря….

Бали, красуні, лакеї та Одеса: як веселились у нас 150 років тому

У Росії вже до середини ХІХ століття Одесу почали негласно шанувати як третю столицю імперії. І справді, за багатьма ознаками Одеса відповідала таким вимогам. Але на одній з ознак хочеться сьогодні зупинитися особливо — це…

Як в Одесі проходили всесвітні чемпіонати з боротьби

Йтиметься не про якісь «качків», а про атлетів у високому розумінні цього слова. Одним словом, хочеться сказати про атлетів добре слово, бо якщо комусь захочеться сказати недобре, то обов’язково покличте нас – цікаво подивитися, чим…

Легендарні одеські партизани: герої та зрадники часів Другої Світової

Як насправді воювали одеські підпільники, за що отримували ордени і чому деякі їхні загони вважалися елітарними? Про інший, неприглядний бік одеського підпілля ми поговоримо сьогодні. Як так сталося, що більшість партизанів були винищені румунською контррозвідкою?…

Одеські путани: не тільки Дерибасівська та Молдаванка

Проституція була завжди, її невипадково назвали «першою найдавнішою професією». Вона шанувалася у Стародавній Греції, цінувалася у Римі, заохочувалася у середньовічній Європі. Портрети жриць кохання прикрасили найкращі полотна Тіціана, Гольбейна, Вермеєра. Відповідно, не залишилась байдужою цього…

Якими були одеські круізи століття тому: ціни і маршрути

Кримсько-Кавказька лінія була заснована в далекому 1859 пароплавством РОПіТ (Російське товариство пароплавів і торгівлі). У різні роки на ній працювало 10—14 судів, в останній період (1970—1980-і роки) — такі судна, як «Росія», «Україна», «Перемога», «Адмірал…

Кавказький гірський клуб і Одеса: серед членів - президент США

Друга половина ХІХ століття ознаменувалася появою гірських клубів у Лондоні, Турині, Відні, Мюнхені та Парижі. Одеса не могла залишатися осторонь, і 6 травня 1890 року в будинку №8 по Авчініковському провулку відкрився Одеський Кавказький гірський…

Перша одеська пошта: штамп від Дюка

Пересилати пошту ми зараз звикли за допомогою електронних повідомлень. Але колись все було набагато складніше, хоча, можливо — і своєрідної теплоти та почуттів в цьому було більше. Поговоримо про те, як починалась пошта в Одесі…

Телефон: як в Одесі з'явились перші апарати і скільки коштував зв'язок більше століття тому

Майже півтори сотні років тому, 13 липня 1882 року, в Одесі запрацювала перша телефонна станція. І якщо в ті роки телефон був дивиною, то сьогодні він перетворився на атрибут, без якого не може обійтися жодна…

Мистецтво фотографії: перші майстри та ательє Одеси

12 липня, трохи більше місяця тому, відзначили День фотографа – професійне свято тих, хто вміє зупиняти мить. Для нас фотографія давно перестала бути дивом і будь-який власник мобільного телефону здатний без проблем займатися цим видом…

Поліцейський контроль і робота за сумлінням: одеські будівельники 150 років тому

Сьогодні все частіше можна почути відому фразу героя одного популярного фільму: «Ну хто так будує?!». І справді, якість сучасного житла залишає бажати кращого, тому деякі одесити вважають за краще купувати квартири вторинного фонду. Адже є…

Перше одеське кіно: 100 років тому

Історія Одеської кінофабрики у 1919 — 1925 рр. має дуже багато «чорних плям», багато документів не збережено, спогадів очевидців не написано. Спогадам першого директора кінофабрики Михайла Яковича Капчинського пощастило — вони були написані і збереглись,…

Як одесити були міністрами Першої Української держави

Відомо, що Одеса делегувала до українських урядів 1917-1921 років цілу низку своїх визнаних діячів: В. Чехівського, В. Голубовича, С. Шелухина, А. Ніковського, П. Климовича, І. Липу. Одеситам — міністрам доби Центральної Ради та Директорії УНР…

Козаки на кордоні одеського порто-франко

В наш час досить багато уваги стали приділяти ролі козацтва в історії Одеси. Проте серед невивчених аспектів залишається нетривала (1819 – 1859) участь козаків в охороні одеського порто франко. Потрібність варти Як відомо, вже на…

Інноватор з минулого Бартоломій Галера

Відзначаючи осіб, які першими розгледіли блискучі торговельні перспективи м. Хаджибея (Одеси) після його переходу під владу Російської імперії 1791 року як правило, не згадують про Бартоломія Галеру. Вочевидь, це зумовлено тим, що постать цього савойського…

Одеська комерційна гімназія

Дуже часто основна частина публікацій присвячена історії першого вищого навчального закладу на півдні – Рішельєвського ліцею, в той час як історія інших закладів Одеси розглядається побіжно. Тому сьогодні трохи поговоримо про комерційну гімназію, як її…

Як радянська влада львів'ян на Одещину переселяла

Свого часу саме до Одещини переселяли українців з тих територій, які після Другої світової мали відійти Польщі. Цей акт примусового переселення безумовно створив безліч проблем та складностей для сімей, яких відривали від рідних домівок. Хід…

Українсько-єврейські відносини в Одесі

Взаємовідносини українців та євреїв в історіографії досліджені досить добре, проте, здебільшого у світлі протистояння, часто упереджено та не завжди об’єктивно. Тут переважну роль відіграють болючі історичні спогади. Поява єврейських та українських видань особливо у другій…

Вулиця Осипова в Одесі

Одеська вулиця Осипова простяглася від Єврейської до Малої Арнаутської. Вона перетинає вулиці Троїцьку, Успенську, Базарну та Велику Арнаутську. За час її існування на її території не відбувалось якихось визначних історичних подій, однак вулицяє доволі цікавою…

Як в Одесі боролись з "бандитизмом" століття тому

На початок 1920-х років в регіоні ситуація залишалась доволі напруженою. Не зважаючи на ніби повний контроль більшовиками території області, тут було ще вдосталь різноманітних повстанських загонів. Також чинили збройний спротив і самі селяни. Все це…

минуле вулиці Новосельського в Одесі

Спочатку ця вулиця називалася Колонія верхня. З’явилася вона 1815 року. Відомо, що 200 сімей німців склали колонію, тобто Німецьку вулицю на північ і Ремісничу (нині Осипова) на південь від фортеці. Пізніше вулиця називається Верхня німецька…

Перші ломбарди Одеси

Одеса була одним з найстабільніших фінансових центрів Півдня України. В місті відкривалися різного типу кредитно-фінансові заклади. Ідея створення ломбарду в місті виникла ще у 1797 році. В третій третині ХІХ століття тут існували приватний і…

Як відзначали "Шевченкові дні" в Одесі

Перша письмова згадка в Одесі про Т.Шевченка та його творчість з’явилась ще за життя поета у 1844 р. в газеті «Одеський вісник», у рекламній оповістці про продаж його поеми «Гайдамаки» Санкт Петербурзького видання 1842 р….

Одеська Просвіта

Після виходу царського Маніфесту від 17 жовтня 1905 року в якому було скасовано заборону на українське друковане слово та надано право українцям гуртуватись, за прикладом Галичини, українці на підросійській Україні почали створювати культурно-освітні товариства —…

Вибух на Маразлієвській, Одеса

Двадцять другого жовтня 1941 року пролунав, мабуть, найзнаменитіший вибух Одеси. Зазвичай його згадують, як «підрив партизанами комендатури». Проте досі не всі обставини цієї акції відомі широкому загалу, адже партизани до цього не мали жодного відношення….

Марк Варшавський, Одеса

Сьогодні про цю людину майже не пам’ятають в Одесі, особливо не-єврейське населення. Втім, насправді його твори звучать у багатьох голівудських фільмах та відігравали суттєву роль у культурному житті єврейського народу. Давайте разом згадаємо цього композитора….

Одеський художній музей

Цей палац на Софіївській вулиці перед Наришкінським узвозом знають усі одесити. Він оточений великою кількістю міфів і загадок, але не менш відомий своїм зібранням картин. Нещодавно Одеса ледь не лишилася без цієї визначної пам’ятки внаслідок…

Гаванна вулиця, Одеса

Одеса народилася біля моря, і воно «виплеснулося» в місто алебастровими раковинами на фасадах будівель, якорями на постаментах, пам’ятниками Невідомому матросу та Загиблим кораблям, але найперше назвами: Матроський узвіз, Приморський бульвар, Маячний провулок, Гаванна вулиця. Ось…

Гімназична вулиця, Одеса

В Одесі здавна були Інститутська та Училищна вулиці, пізніше – Шкільний провулок. Для повного відображення в топоніміці інтелігентного міста типів навчальних закладів явно не вистачало вулиці Гімназії. І вона не забула з’явитися, але не раніше…

Водопровідна вулиця, Одеса

Історія цієї вулиці налічує більше сотні років. Назва у неї не дуже-то поетична, але в принципі зрозуміла. Адже походження, на перший погляд, неважко пояснити: на цій вулиці знаходиться міська водопровідна станція. Хоча насправді назва вулиці…

Все о богатой истории нашего города

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: