Наразі ГУР та вище керівництво держави прогнозують нові атаки російських агресорів на українську енергетичну те теплову інфраструктуру. Очевидною метою ворога є знеструмити Україну, занурити її в холод і морок під час холодного періоду року. Минулоріч…
Цей архітектор мав іноземну фамілію,але народився у російському П’ятигорську, де працювали і його предки. Втім, склалося так, що попрацювати на Кавказі йому не довелося, зате суттєву частину свого життя Бернардацці провів в Одесі. Походження і…
Уроженка Одеси, Олімпія Добровольська залишила свій слід в історії українського театру періоду 1920-1930х років. Вона працювала із Лесем Курбасом, але уникнула його печальної долі. Про яскраву історію її життя та роботи — читайте далі. Початок…
Наразі в Одесі проходить перейменування багатьох вулиць та інших об’єктів, пов’язаних із комуністичним чи російським імперським минулим. Зокрема, перейменування зазнає і сквер Вітте. Перейменовують його на честь відомого банкіра Ефруссі. Засновник династії Йоахім Ефруссі, який…
Історія одеського футболу нараховує більше сотні років. І хоча виграною Лігою Чемпіонів чи іншими європейськими трофеями клуби з нашого міста похвалитись не можуть (поки що), одесити можуть справді вважати себе родоначальниками футболу не тільки в…
У історії багатьох міст українського півдня різноманітні епідемії вписали свою чорну сторінку. Нажаль, не стала виключенням з цього сумного списку і наша Одеса. Наявність великого порту, у який дуже часто заходили кораблі з іноземних країн,…
Сьогодні в нашому місті важко когось здивувати високоповерховими будівлями. Але колись зведення кожно будівлі вище за 3 поверхи вже було подією само по собі. Так сталося, що деякі з колишніх «гігантів» дожили до наших часів,…
Навіть далеко за межами України знають, що є в Одесі вулиці Дерибасівська. Однак так само майже ніхто не згадає, на честь кого і чому вона була названа. А між тим Хосе де Рібас (саме так…
Цю будівлю одесити знають як «шахський палац». Насправді ж будувалась вона зовсім не для шаха, і головним призначенням нового палацу було своєрідне суперництво з іншим відомим палацом. Детальніше про це, та звідки з’явилась відома нам…
Сьогодні, які сотню років тому, в Одесі є безліч кафе. Але тоді головними конкурентами між собою були кафе Якова Фанконі та Поля Робіна. Сьогодні ми поговоримо про кафе Фанконі та чим воно було знамените. Поява…
Одеса відома зокрема як місто з великою єврейською громадою. Так склалося історично, ще задовго до XX сторіччя. Звісно, що у зв’язку з цим існувала велика потреба у відправленні релігійних обрядів. Для цього треба було виконувати…
Після початку так званої перебудови було прийнято рішення про негайне вирішення житлової проблеми. Багато людей тоді жило ще у комуналках, а дехто — навіть і у бараках, побудованих одразу після Другої світової. Уряд увів в…
Свого часу Одеса могла похвалитися одразу декількома готелями вищого гатунку. Але громадянська війна та володарювання більшовиків внесли свої корективи. До наших часів дійшло не так багато готелів, але про один з них ми розкажемо. Мова…
На території старих районів Одеси, схема забудови яких сформувалася ще багато років тому, наразі зосереджено близько трьох сотень будинків, що мають архітектурну цінність. Водночас, стара частина міста вже відверто не відповідає сучасним вимогам. Ми розглянемо,…
Історія дендропарку Одеси не така вже і довга, йому немає наввіть і сотні років. Тому його важко вважати історичним місцем. Але на час своєї появи він був справді визначним об’єктом на мапі міста. Голопузовка Аж…
Ім’я Генріха Топуза заслуговує на те, щоб бути відміченим на мапі Одеси набагато значніше, ніж це є зараз. Цей архітектор і художник приймав участь у реставрації Одеси після німецько-румунської окупації, а також займався її розбудовою…
Сьогодні кожен одесит знає про місцевий академічний театр музичної комедії. Втім, відомий він по всій Україні. Цікаво, що колектив, який дав народження театру музкомедії, починав свою роботу не в Одесі, а в іншому місці. Зараз…
Історичне обличчя Одеси сформувалося багато років тому. Поступово забудовувались різні райони, з початком радянської індустріалізації почали з’являтись різноманітні робочі поселення. Подальший розвиток міста потребував впорядкування його центру. Як цю проблему намагались вирішити на початку 1970-х…
Всі ми знайомі з так званими «хрущовками». Під ними зазвичай мають на увазі панельні п’ятиповерхові будинки. Але в одесі масове індустріальне будівництво того часу мало суттєві відмінності, обумовлені одразу декількома причинами. Зараз ми про це…
Куликово поле має доволі довгу історію, яка нараховує вже майже дві сотні років. Непросту історію цієї, майбуть, найвідомішою площі нашого міста ми сьогодні пригадаємо. Було тут і веселе, і сумне, і трагічне. XIX століття Оформлюватись…
Невидимый карающий механизм неустанно перемалываюший в своих жерновах человеческие жизни докатился до черноморских берегов Одессы. Одесские чекисты проявляли нечеловеческую жестокость в борьбе с истинными и мнимыми врагами диктатуры пролетариата. Репрессии в не менее малых масштабах были проведены против одесской интеллигенции, рабочих и простых городских обывателей.
Вплоть до конца 1950-х годов Дерибасовская все еще имела много общего со своим дореволюционным прошлым, если касаться архитектуры. Здания были в основном старого образца, и построены вне единого замысла и стиля. В связи с этим властями города было принято решение изменить облик одной из главных улиц города.
Одесса – это “сердце” украинского Черноморья и душа всей восточной Европы. Место, где неразрывной нитью связаны динамичная эпоха становления, величайшее время расцвета, постсоветский упадок и эра возрождения города. И каждый район Одессы имеет свою уникальную…
Одесса — город с вольным нравом, с неиссякаемой жаждой жизни и созидания. Своей жизнерадостностью, исторической привлекательностью и особым колоритом Одесса стала самым притягательным южным городом Украины. Удивительное место в котором можно почувствовать себя по-настоящему счастливым.
Не прошло и полстолетия, с основания Одессы, как она из маленького поселения превратилась в быстрорастущий город. На улицах уже возвышались доходные дома, где квартиры сдавались в наем. Это были строения в несколько этажей, парадный вход…
За все время своего проектирования морской вокзал Одессы претерпел немало виртуальных изменений. Во времена Сталина это должно быть помпезное здание, своим видом вселявшее в жителей и гостей города уверенность в мощи советской страны. Позднее проект…
Территория Черноморска была заселена с давних пор, но именно с началом активной индустриализации данного района он начал расширяться. Поначалу Черноморск, который в ту пору (начало 1950-х) назывался Ильичевском, рассматривали как вариант расширения территории самой Одессы….
Сегодня рассказываем историю восстания на броненосце «Потемкин» в 1905 году. Его главным организатором был харьковчанин Афанасий Матюшенко (1879-1907). Советские историки восхищались унтер-офицером как выдающимся революционером, а современные исследователи, наоборот, считают его чуть ли не террористом. Матюшенко желал избавить простой народ от господ, прибегал к радикальным методам борьбы и заплатил за это своей жизнью.
Лагерь «Молодая Гвардия» известен далеко за пределами Одессы. В нем ежегодно отдыхают и оздоравливаются десятки детей из нашего города и из всей Украины. История лагеря насчитывает десятки лет, но далеко не всегда он был таким…
Вокруг небольшой Жеваховой горы уже долгие годы ходят легенды, шокирующие обывателей. И это таинственное место давно облюбовали маги, оккультисты, которые здесь творят свои ритуальные требы. На гору также слетаются и современные ведьмы, и знахари, именно здесь они впитывают таинственную энергию для поддержания своих магических сил. У людей, способных к пониманию и восприятию тончайших материй мироздания, здесь открывается вещий дар ясновидения, они черпают потаенные знания древнейших обрядов, совершаемых здесь древнегреческими жрецами. Ученые-уфологи тоже проявляют большой интерес к Жеваховой горе, считая что здесь спрятан маяк для инопланетных кораблей.
Все о богатой истории нашего города