Одеська реклама 100 років тому: гуморні вірші та відчайдушні самотні жінки

10:31  |  21.02.2025
Одеська реклама 100 років тому

Кажуть, реклама – двигун прогресу. Можна ще додати – прапор демократії. Бо чим більше об’єктів – тим краще вибір. І ось фірми, фірмочки та підприємства вишиковуються перед нами рівним строєм і хвалять себе щосили, сподіваючись на те, що ми звернемо на них свою поблажливу увагу. 

Перші спроби реклами

По суті, будь-яка реклама має одну мету – показати, що даний товар краще. Пам’ятайте, як у мультику, коли господар вів стару худу корову на ринок, щоб продати її, поки вона дух не випустила, а зустрічний молодець так її розхвалив, що господар, у результаті заявив, що така корова потрібна самому!

У цьому сенсі рекламники дев’ятнадцятого століття мало чим відрізняються від своїх побратимів у віці двадцять першому. Щоправда, у сучасних піарників технічних можливостей значно більше, але принцип залишається той самий. Одеса, особливо за часів порто-франко, притягувала спритних купців та міцних підприємців. Торгівля у місті процвітала – тож процвітала й реклама.

Ось один із її чудових зразків. «Навіщо переплачувати за дерев’яні та друкарські вироби: каси, гранки та регали (стелажі, полиці для книг – авт.), які можна мати на 30% дешевше за всі інші фірми в Одесі, Болгарська, 59, у Л. В. Ертлачова».

Коротко, зрозуміло і роликів ніяких не треба знімати. Справді, навіщо платити більше? А ось реклама, витримана у суворих традиціях стриманої гідності.

«Degrasin – ідеальний засіб від ожиріння. Ціна флакона 2р. 25 к. Продається у всіх аптеках. Представництво для Росії: Торговий дім М. Шпунт та І. Герштейн, Одеса, Авчинніковський пров.»

Просто, але зі смаком. Ціна, мовляв, у нас крута – але й результат даємо надійний. Хочете — беріть, а не хочете, залишайтеся у своїй вазі. Ми ж для вашої краси робимо, що можемо.

Ціни і попит

Для порівняння варто згадати, що ціни на той час були так само далекі від нинішніх, як Земля від Сонця. Наприклад, батон білого здобного хліба коштував 7 копійок, кілограм картоплі можна було купити за 5 копійок, літр свіжого молока за 14 копійок, кілограм кави (а це був делікатес, доступний не кожному) за 2 рублі.

Сир імпортних марок «тягнув» до 1 карбованця 50 копійок за кілограм, натомість курку парну можна було придбати за 25 копійок – ну і таке інше. У будь-якому разі, зрозуміло, що чудодійний засіб Деграсін коштував досить дорого і міг потрапити до аптечки лише людей далеко не бідних.

Але якщо патентований засіб для схуднення ставився до товарів необов’язкового споживання, то, наприклад, крем для взуття був потрібен усім і кожному. А інакше як зберегти взуття у дощову осінь та слякотну одеську зиму та утримувати її у належному вигляді? Треба сказати, що ставку на взуттєві креми та ваксу зробили одразу кілька підприємців. Тому й утворилося у місті кілька конкуруючих фірм.

З огляду на це рекламі приділили чималу увагу. І навіть спорудили її у віршованій формі, як більш зрозумілій та приємній споживачеві. Вірші були різні, деякі суто рекламні, деякі висміювали конкурентів або як мінімум показували крем Екліпс краще за інших. Так само рекламувались і інші товари, зокрема і ті що вироблялись в Одесі, як-то чай фабрики Висоцького.

Що рекламували

Що не кажи, а за всіх часів людей турбували найбільше краса та здоров’я. Чоловіки хотіли зберегти копицю волосся, а якщо втратили її — то відновити до початкових розмірів. Однією з неприємних і непристойних речей вважалася лупа на комірі (не кажучи вже про те, що волосся при цьому виглядало якось неохайно) і народ прагнув вивести її всіма можливими засобами (як тоді – так і зараз).

Що стосується здорового та чистого кишечника, то погодьтеся, у наш час безліч оздоровчих та медичних центрів приділяють цьому предмету велику увагу. Так само, як у минулому, і позаминулому столітті, і «давно тому». Як відомо, попит народжує пропозицію. А пропозиція – рекламу.

Ось перед нами «освіжаючий плід» від запору у вигляді чудодійних коржів Тамар Індієнн Гріллон, ось пілюді Далс, ось неперевершений, найвідоміший, що застосовувався не раз усілякими капосниками для жорстоких розіграшів «ідеальне проносне для дорослих і дітей» Пурген. Англійський пластир відомої фірми пропонують нам «до вживання добре обмочити» (цікаво, що вони мали на увазі?).

Власники тютюнових фабрик не обтяжують себе будь-якою правдоподібністю. На коробці цигарок марки «Циганка» нездійсненна обіцянка: «Купивши «циганку», прочитаєш, свою долю легко дізнаєшся». «Тари-бари» взагалі несуть щось незрозуміле: «Закурилася в мене цигарка без вогню». Це що, у тому сенсі, що вона самозаймається?

Власники мила та пудри «Казімі» недовго думаючи «беруть на арапа», закликаючи споживача: «Вимагайте скрізь!». А щоб не виникало питання, навіщо вимагати, може варто почекати, для порівняння користуватися іншими милами і пудрами, повідомляють, що «Казімі – моя мрія!». Тобто, не їхня мрія – а дорогих серцю споживачів.

Найоригінальніші

Але куди їм усім до власника одеського заводу з виробництва землеробських знарядь та машин Йоганна Гена, що випускає, у тому числі плуги. Ось де все гранично ясно і незаперечно.

 «Краще плуга у світі немає» — говорить один напис. Інша – тисне на ідейну свідомість та почуття патріотизму: «Хто хоче бути своїй вітчизні другом, Хай оре «І. І. Гена» плугом! З ним щороку за звичайну працю Отримає врожай відмінний!»

А той, хто означає вітчизні не друг, піде, і на зло царю-батюшці, купить плуг на іншому підприємстві.

У сенсі ідеології – абсолютно безпрограшна комбінація. Але залишимо сільськогосподарські вироби у спокої. Зрештою, не лише їм волати до реклами та користуватися її плодами.

Одна дама, наприклад, склала текст, в якому викладала свої наміри, не менш прямо, ніж Йоган Ген. «Бажаю заміж» — пише вона. Але це не все. Далі йдуть пояснення, як, за кого, і, головне, навіщо вона хоче зробити цю дію: «за православного, хто зовсім самотній, слабкий здоров’ям, немолодий, але багатий – для нього самого».

Таким чином, реклама, що розміщувалась в одеських газетах була доволі оригінальною і відповідною як своєму часу, так в чомусь – і нашому сьогоденню. От чого було менше порівняно з сьогоденням, так це реклами різноманітних відомих закладів. А про що писали в газетах інших міст, наприклад, Дніпра – можете почитати тут.

Подпишитесь на Телеграм Моя Одесса telegram ico!

Нажмите , чтобы читать в Фейсбуке!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Популярное за неделю
Пасаж Менделевичів – справжня багатогранна перлина Одеси

Мало хто не знає про одеський Пасаж. Навіть сьогодні ця будівля вражає уяву своєю величчю та розкішшю, а сотню років тому це взагалі був справжній архітектурний шедевр. Для тих часів це був справжній універсальний магазин,…

Оставьте комментарий

*

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: