Насправді, наздогнати Париж в цьому плані в Одесі намагались вже дуже багато разів. Взагалі, дуже важко підрахувати, а скільки ж в Одесі всього налічується цих самих Ейфелевих веж, вірніше, їх зменшених копій? Бо як виходить? Найвідоміша вежа — символ Парижа, ось Одеса і вирішила «взяти» якщо не єдиним символом (не вийде), то кількістю.
Перша з них, найвідоміша, з’явилася в Одесі досить давно на території Одеського заводу радіально-свердлильних верстатів (ОЗРСС), тепер це Публічне акціонерне товариство «ОЗРСС», що на вулиці Бугаєвській.
До речі, історія її створення цікава. У далекому 1957 році, коли в СРСР проходив І Всесвітній фестиваль молоді та студентів, керівництво Одеського заводу радіально-свердлильних верстатів отримало інформацію, що французька делегація на шляху до Москви прибуде до Одеси морем, відвідає «Радіалку».
Гостей потрібно було чимось вразити. От і прийшла до ентузіаста своєї справи тодішнього директора «Радіалки» Сергія Мезенцева ідея встановити на території заводу макет символу Парижа — Ейфелеву вежу, тобто її зменшену копію — 1:15 від натуральної величини.
Мезенцев дістав листівку із зображенням вежі, наказав розкреслити її на квадратики, скопіювати, виконати креслення та виготовити у металі з максимально можливим наближенням до оригіналу. Одеську копію зробили з відходів виробництва лише за місяць. До одеської Ейфелевої вежі на території Радіалки в різні часи ставилися по-різному. Більше півстоліття вона простояла на своєму місці. Років п’ять тому в одеських ЗМІ почала з’являтися інформація, що вона почала руйнуватися. Потім стало відомо: вона зовсім зникла.
Але «ейфелевобашена пристрасть» по-одеськи на цьому зовсім не закінчується. Наче постійно бажаючи ще й ще раз довести, що Одеса — це таки маленький Париж, наші Ейфелеві вежі з’являються знову і знову: то у вигляді унікального шоколадного виробу, то у формі чергової креативної ідеї.
До речі, нереалізований проект: кілька років тому місто активно обговорювало новину про те, що у ЦПКіВ ім. Т.Шевченка планують звести… Звісно, чергову копію Ейфелевої вежі. Розміром вона повинна була бути втричі меншою за паризьку. Нове «скульптура» представлялася авторам ідеї у вигляді оглядової вежі з розташованими всередині ресторанами.
Не судилося цій ідеї реалізуватися, але інші зменшені копії та інші «повтори» творіння Ейфеля в Одесі все ж таки є.
Як повідомляв свого часу офіційний сайт міста, «Громадський бюджет-2020» приймав заявки на реалізацію проектів наступного року до 30 жовтня того ж року. Загальний обсяг видатків на 2020 рік, який планується направити на реалізацію проектів-переможців, становить 50 000 тисяч гривень. Умови реалізації проекту — кількість підписів, які необхідно зібрати автору для подання проекту, має бути не менше ніж 20 для малого громадського проекту та 50 для великого громадського проекту (крім підпису автора (-ів) проекту). Голосування за проект мало відбутися з 27 листопада по 16 грудня 2019 року. Оприлюднення проектів-переможців передбачено було до 21 грудня.
І що ж? На сьогоднішній день на платформі Соціально активного громадянина зареєстровано лише 1 проект. Знаєте який? Про встановлення чергової зменшеної копії Ейфелевої вежі.
Автор проекту пропонував упорядкувати простір на Кримському бульварі, в районі перетину Десантного бульвару, та встановити там міні-копію Ейфелевої вежі. За задумом автора, конструкцію забезпечать підсвічуванням, і вона має збільшити привабливість Одеси для туристів. На встановлення вежі та благоустрій території навколо неї знадобиться 1499 тисяч 800 гривень.
Темпи розвитку говорять про те, що і спальний район може бути цікавим, упорядкованим, привабливим для дозвілля жителями. У цьому районі дуже мало культурних пам’яток, які приваблюють мешканців та гостей міста. Реалізація цього проекту приверне додатковий потік туристів до нашого курортного міста, а також дозволить одеситам стати трохи ближче до найвідомішої архітектурної пам’ятки світу, – вважав автор проекту Олександр Тицкун.
Слід сказати, що у проекті не було вказано висоти та інші розміри вежі. Проте автор проекту посилався на досвід Харкова. У 2012 році в Харкові було встановлено зменшену копію Ейфелевої вежі – її висота 35 метрів, що майже в 10 разів менше, ніж висота оригінальної конструкції у Парижі. Проте і 35 метрів – це чимало. Однак, як відомо, цей одеський проект так і не дійшов до справи.