Уроженка Одеси, Олімпія Добровольська залишила свій слід в історії українського театру періоду 1920-1930х років. Вона працювала із Лесем Курбасом, але уникнула його печальної долі. Про яскраву історію її життя та роботи — читайте далі.
Олімпія народилася в Одесі. Захоплювалася театром із дитинства. Тож ні для кого не стало сюрпризом, вона обрала навчання у Київській музично-драматичній школі імені Лисенка. Після Олімпія грала, з 1917 по 1919 роки, у київському «Молодому театрі».
Критики любили актрису. Однак найбільше вони відзначали її ролі у спектаклях «Дзвон, що потонув» Гауптмана, «Молодість» Гальбе.
1920 року Олімпію запросили грати у Театрі імені Франка у Вінниці та Черкасах. Там вона познайомилася з актором Західної України Йосипом Гірняком. Вони одразу сподобалися один одному, почали активно спілкуватися та незабаром одружилися.
Ще 1916 року Олімпія Добровольська почала працювати з Курбасом у Молодому Театрі (і була співфундатором його), а тоді аж 1922 року разом із чоловіком, Йосипом Гірняком, обоє вже приєдналися до Курбасового театру «Березіль».
Там Гірняк і Добровольська розправляють свої крила митців, горять вогнем зі запаленої іскри: грають у постановках найкращих творів світової й української драми – від Шекспіра, Кайзера, Ібсена, Лесі Українки, Винниченка до перлин найбільшого українського драматурга Миколи Куліша «Народний Малахій», «Маклена Ґраса».
Олімпія була актрисою різнобічного амплуа. Вона з успіхом виступала у комедійних та драматичних ролях, грала у творах української та світової класика, а також у сучасних постановках та ревю на злобу дня.
1933 року театр «Березіль» розгромили. Курбаса дуже скоро було заарештовано. Чоловік Олімпії перейшов до Харківського театру юного глядача. Проте у грудні того ж року Гірняка заарештовують. Його звинуватили у приналежності до «контрреволюційної української військової організації, яка готувала теракт проти партійного керівництва України». 1934 року його посилають у табори до Карелії.
Олімпія за чоловіком не поїхала, але віддано чекала на його повернення. 1937 року Гірняк, порушивши умови заслання, приїхав до Харкова до дружини. Результатом цієї імпульсивної поїздки став арешт їх обох. Після чотиримісячного перебування у Харківській в’язниці подружжя вислали до Карелії.
Подружжя отримало дозвіл повернутися в Україну в 1940 році. Вони приїхали до Черкас, де мешкав батько Добровольської – Остап. Тут актриса працювала у Черкаському драматичному театрі.
Можливо, від подальшого арешту подружжя врятувала війна з німцями. 1942 року Добровольська разом із чоловіком переїхала до Львова, де грала у постановках Гірняка на сцені Львівського оперного театру. У тому числі й у знаменитій першій українській постановці «Гамлета» Шекспіра (Гертруда, 1943).
Однак наявність імовірності переслідуванная з боку радянських каральних органів продовжувала «давати себе знати». У 1944 Олімпія з чоловіком були змушені емігрувати до Австрії, потім до Німеччини, а в 1949 до США. Це був вимушений крок, тому що інакше їх могли б заарештувати ще і за співпрацю з окупантами.
Вони створили «Український театр Гірняку та Добровольської», де Олімпія грала аж до 1956 року. Паралельно вона викладала у заснованій при театрі студії акторської майстерності. 1956 року Добровольську запросили керувати Театром українського слова у Нью-Йорку, де вона й працювала наступні 8 років.
Олімпія Добровольська писала 1965 року:
«Коли ж я переконалась, що на чужині, на еміграції немає можливости для існування постійного репретуарного театру, що всякі спроби у тій галузі розбивались, а люди, які бажали присвятитись рідній сцені, переконались, що вони не в стані перебороти всі ті труднощі, – я переключилась на працю серед наймолодших…. я стараюсь прищепити [їм] любов … до рідного слова, до поезії корифеїв нашої літератури…». І вона справді зуміла це зробити, бо була прекрасним і відданим педагогом.
Олімпія створила власну школу художнього читання, а також здійснила постановки «Лісова пісня» та «Оргія» Лесі Українки, «Привиди» Ібсена. Лише трохи не дожила вона до незалежності України. Олімпія померла 2 лютого 1990 року у Нью-Йорку.